<body><script type="text/javascript"> function setAttributeOnload(object, attribute, val) { if(window.addEventListener) { window.addEventListener('load', function(){ object[attribute] = val; }, false); } else { window.attachEvent('onload', function(){ object[attribute] = val; }); } } </script> <div id="navbar-iframe-container"></div> <script type="text/javascript" src="https://apis.google.com/js/plusone.js"></script> <script type="text/javascript"> gapi.load("gapi.iframes:gapi.iframes.style.bubble", function() { if (gapi.iframes && gapi.iframes.getContext) { gapi.iframes.getContext().openChild({ url: 'https://www.blogger.com/navbar.g?targetBlogID\x3d35585353\x26blogName\x3ds%C3%B6ylemedi+demeyin,+%C3%A7izerim+:)\x26publishMode\x3dPUBLISH_MODE_BLOGSPOT\x26navbarType\x3dBLACK\x26layoutType\x3dCLASSIC\x26searchRoot\x3dhttps://cizerim.blogspot.com/search\x26blogLocale\x3dtr_TR\x26v\x3d2\x26homepageUrl\x3dhttp://cizerim.blogspot.com/\x26vt\x3d-3367878830323077773', where: document.getElementById("navbar-iframe-container"), id: "navbar-iframe" }); } }); </script>
bujene

bayram güncesi

Perşembe, Kasım 02, 2006


Herkesin geçmiş bayramı kutlu olsun :)

Bu bayram akrabalarımdan ayrı geçirdiğim ilk bayram oldu. Haliyle biraz buruktuk. Eşim askerliğini yapıyor ve nöbet yüzünden bayramın ilk günü bayram gibi geçmedi. Sağolsun çocuklar da olmasa sıradan bir gün gibi gelecekti bize. İlk gün sanırım 15-20 kez çaldı kapımız, gelen çocukların hepsi de çok şirinler. Kimisi 2 yaşındaki kardeşini almış, kimisi arkadaşlarıyla birlikte. En çok da birkaç oğlan çocuğunun kapıyı açar açmaz tabaktaki şekerlerin hepsini avuçlamasına güldüm :)) acayip şekerdiler... 1. gün, kapı açmak ve şeker dağıtmakla geçti. bu benim ilk ev sahipliği yaptığım bayram oldu haliyle :)


İkinci gün kaptık fotoğraf makinemizi, soluğu dışarda aldık. Havalar da o kadar güzeldi ki... Malatya'da "Mişmiş Park" var, çoğu insan bize "mutlaka orayı görün" demişti. Biz de fırsat bu fırsat gidelim dedik. İyi de etmişiz, hoş ve güzel bir park. Aileler için piknik masaları, yeşillik alanlar ve bir de gölet vardı... Aslında küçük bir yer ama çok şirin :) çoluğunu çocuğunu toplayan parka gelmiş piknik yapıyordu... E bizim bu halinden haberimiz olmadığı için sadece dolaşmakla yetindik. Parkı dolaşmamız yaklaşık 10-15 dk.da bitti. Sonra park yetmedi tepelere tırmanmaya başladık eşimle :)) ne işiniz var diye sormayın, güvercinler öyle bi yuva yapmışlar ki tepelere, hayatımda ilk defa gördüm. Biz de bu güzel anı kaçırmak istemedik ve fotoğraflamak için çıktık. Sonra dikkatimizi gölet çekti. Maceracı ruhluyuz ya hadi dedik oraya da gidelim :) Gölette pek fotoğraflık manzara çıkmaz derken, bir tane ördeğin salına salına dolaştığını gördük :)) koskoca gölette tek bir tanecik ördek, kim bilir nerden geldi. Tam onu fotoğraflamaya çalışırken bir tane de martı olduğunu farkettik. Yanına yaklaşırken ürktü, uçtu ve ördeğin yanına kondu. Onun peşinden gitmeye başladı.O kadar komiktiler ki, ördek önden martı arkadan :)) epey dolaştılar gölette. Adını da "Kendini ördek sanan martı" olarak koyduk :)) bayramın ikinci günü böyle geçti. Bu arada "Mişmiş" burada kayısıya verilen ad ;)


Biz hızı alamadık 3. günü de dışarı çıktık :) Zaten havalar iyiyken Malatya'yı güzelce gezmeyi istiyordum, bu bayram tatili de çok iyi oldu. Son gün de Malatya'nın Yeşilyurt ilçesine gitmeyi kararlaştırmıştık. Malatya'nın yazlık yeriymiş, çok övmüşlerdi bize. Yine kaptık makinemizi, atladık arabaya, düştük yola :)

Gerçekten övdükleri kadar varmış. Yemyeşil bir yer... Evler eski, tarihi evler. Sokaklar bile daracık sokaklar, tam fotoğraflık :) gezilecek ve çekilecek o kadar çok şey var ki. Biz yine çok hoşumuza giden bir sokakta böyle dolaşırken elimizde makineyle, bir evin kapısı açıldı (şunu anlatmadan da geçemeyeceğim, o sokağın önünden sanırım 3-5 kez geçmiştim, hep de o evin kapısının önünde insanlar vardı ve çekinmiştim biraz. Ben fotoğraf çekerken insanlar huzursuz olurlarsa diye. Sonra eşim geldi yanıma, "Sanırım ben sokak fotoğrafçısı olamayacağım, baksana şu kadarcık şeye bile çekiniyorum, stüdyo fotoğrafçısı filan mı olsam acaba?" dedim, dedikten sonra da o sokağa girdik ve o evin kapısı açıldı :))). Ev sahibi hanım bizi içeri buyur etti , yine çekinerek içeri girdik, ev sahibi çok hoş bir insan, çok misafirperverdi, ikramlarda bulundular çekinmeden, ilk defa orada tattık Malatya'nın yöresel yemeklerini :)

Bize anlattığına göre onların evinde yapılan bir fotoğraf çekimi dereceye girmiş bir yarışmada. Yani kameraya alışık insanlar ;) çok sevindik tabi. Mekan da tam çekimlik bir yerdi. Bayıldım doğrusu. Evin en küçük çocuğu bizim modelimiz oldu :) çok da güzel poz verdi maşallah. hoş sohbet, güzel muhabbetten sonra ayrıldık oradan ve evimizin yolunu tuttuk güzel hatıralarla... Bu arada eve gelince hatırladım ki, oradaki kimsenin ismini sormak aklımıza bile gelmedi, sadece küçük modelimizin adını biliyorduk "Ali" :)

 1. Blogger pino said:

  Çoluk çocuk yokken gezin böyle ne güzel:) biz biryere gitmek için 1 ay önceden hazırlanıyoruz..gezip tozuyoruz ama azıcık zor oluyor:) güzel bir bayram geçirmene sevindim:) sevgilerle:)

 1. Blogger sammy said:

  Bujene;
  hoş anılarla dolu bir bayram geçirmişsin. Ne güzel de çizip ve anlatmışsın. Senin adına çok sevindim.

  Bu arada sen çizimlerini hangi programda yapıyorsun? Bir de tablet olarak ne kullanıyorsun? Bu aralar çizim programı avına çıktım da. Sevgiler:)

 1. Anonymous pembeli said:

  Merhaba Bujene, güzel bir bayram geçirmene çok sevindim. Her gününün güzellik getirmesi dileğiyle.:)

 1. Blogger bujene said:

  pino, valla öyle yapıyoruz biz de elimizden geldiği kadar gezmeye çalışıyoruz :))biliyorum çünkü arıycam bu günleri, sana da sevgilerler :)

  sammy, evet güzeldi bayramımız :) çizim programı olarak önceden toonboom studio kullanıyordum, çizerken çok rahat oluyor ama bastırmak istesem ebatları çok küçük kalıyordu. ben de corel draw'a geçtim, çizim toonboom kadar kolay olmuyor ama vektörel bir program istediğin kadar büyültebilirsin çizimini ;) renklendirmede destek aldığım programlar; photoshop ve corel painter. umarım yardımcı olabilmişimdir ;)

  pembeli, çok teşekkür ederim, amin diyorum güzel dileğine de ;)

 1. Blogger bujene said:

  sammy, söylemeyi unutmuşum tablet olarak da; wacom intuos 3 kullanıyorum...

 1. Blogger sammy said:

  Bujene, çooook teşekkür ederim canım. Wacom Tablet almayı düşünüyorum. Biraz araştırma yaptım. Büyük bilgisayar marketlerinde bulamadım. Amazon.com da var. Sen nereden temin etmiştin? Bir de çalışma alanı görünen ekran kadar mı?

 1. Blogger ---OPTiO--- said:

  canimm süper olmus yaa..hem cizimler , hem anlatim..resmen gitmis kadar oldum...kendini ördek sanan mantida süpermis..
  burda bayramda kapiyi calan cocuk sayisi cok az..yani türklerin yogunlukla yasadigi bölgelerde var tabii ama ..bizim köyde , buralarda hic yok...ama 3 gün önce burdada halloween baslamisti..bütün cocuklar seker topluyodu..coguna dondurma verdim..havada soguk ..muhtemelen üsütücekler ama napim...seker az kalmisti..:))
  bu arada hep yaz sen yaa..bende keyifle okiyim...son bi kac gündür dogru dürüst nete giremedim..anlatirim sana :)) öptüm bujimmm...

 1. Blogger Mislina said:

  Bujene geçmiş bayramın mübarek olsun.Blogunu tesadüfen buldum ve çizimlerine bayıldım.Çok harikalar.Kendine has bi tarzın var ve çok güzel, sıcak ve içten.Renklerde çok uyumlu.çok beğendim.Diğer çizimlerini de merakla bekliyorum.Seni linklerime ekliyorum artık sürekli takiptesin haberin olsun:)

  Selamlar...

 1. Blogger bujene said:

  sammy, ben mecidiyeköy'den 3P bilgisayar ltd.den aldım. wacom'un türkiye temsilcisi... biz de bir tek burda bulabilmiştik o zamanlar. internet adresini vereyim hatta, gerekli bilgileri oradan bulabilirsin ;)
  http://www.3p.com.tr/index2.html

  ha bir de unutmadan, geçenlerde başka bir sitede de rastladım, linkini vereyim hemen :
  www.metrofotograf.com
  inşallah gönlüne göre bulursun :)

  optio, olsun çocuk her yerde çocuktur :) onların sevinmesi şekerleri alınca ne kadar güzel oluyo di mi. çok teşekkür ederim çizimleri beğendiğin için de :) ben de çok öptüm ;)

  mislina, senin de geçmiş bayramın mübarek olsun :) çizimleri beğendiğine sevindim, bu arada linklerine eklediğin için çok teşekkürler, müsaadenle ben de seni eklemek istiyorum ;) her zaman beklerim :) sevgiler...

 1. Blogger sammy said:

  Çok teşekkür ederim Bujene. Hemen not aldım söylediklerini. En kısa sürede görüşeceğim. Benim için de hayırlı olur inşallah. Sevgiler:)

 1. Blogger damak tadı said:

  Seninde geçmiş bayramın kutlu olsun canım.Çizimler öyle tatlı öyle içtenki bayılmamak elde değil.Günün anlam ve manasına göre çizimler aman tanrım inan bayıldım.Sen kesin tatlı ve esprili en önemlisi üretken birisin.Yanlışsam düzelt lütfen.Kalemine sağlık,ellerin dert görmesin.Sevgiyle kal.

 1. Blogger bujene said:

  sammy, rica ederim :) alacağın tablet de şimdiden hayırlı olsun...

  damak tadı hoş sözlerin için çok çok teşekkür ederim. güzel bakan güzel görürmüş derler :) eminim sen de çok hoş, tatlı birisin. sevgilerle...

 1. Blogger ---OPTiO--- said:

  hani yeni cizimler ??? olmuyo böyle bujimm...bi tanede benim icin ciziceksin daha...sözün var :P.... öptüm fistik...

 1. Blogger Tulipland said:

  merhaba Bujene ,
  sanirim bana yazmis oldugun yoruma cok gec cevap veriyorum (ancak gordum cunku yazdigini :))
  illustrationfriday icin herkangi bir prosedur olup olmadigini sormussun.. hayir hic bir seye ihtiyacin yok .. tek gereken konuyla ilgili yapilmis olan bir illo ve onu post edebilecegin bir blog vs..
  calismalarinda basarilar..

 1. Blogger bujene said:

  ehihihi :)) haklısın optio tembellik yaptım biraz. yeni çizimler gelecek. bu arada tabi çizerim ;) bi gün görüşelim :)

  tulipland, çok teşekkürler cevabın için :) hemen bakayım bu haftaki konu neymiş...

 1. Blogger ---OPTiO--- said:

  görüselim bujim :)))

 1. Blogger cansu said:

  amaninnnnn hamşeri çıktıkkk
  ben de malatyalıyımm :))
  gerçi 3 kuşaktır istanbuldayiz 3 kuşak da merterde oturuyor :))
  bak sevindm şimdiii..bend e gitmiştim 3 ya da 4 kez ama hep küçüktüm..
  mişmiş kayısının bi degişik türüdür ya böyle biraz daha küçük ve tatlı ;)
  başşşş :))

 1. Blogger bujene said:

  malatyalı mısınız? ne güzel :) buraları çok beğendiğimi belirtmek isterim. bu arada ben malatyalı değilim aslen, birkaç aylığına burdayız. eşim askerliğini yapıyor da burada. yani birkaç aylığına malatyalıyız :)) biz de istanbul'da oturuyoruz, oralara çok selamlar benden, çookk özledim :(

  mişmiş hakkında bilgi için de çok teşekkürler :) biliyor musun, buraya geldim ve hala kayısı yemedim :P sanırım içinde olunca insanın canı istemiyor pek, konya'da okurken de mevlana türbesini ziyarete son senemde gidebilmiştim mesela :))

yorum yaz


Free Hit Counter